Jak správně chránit čočku popisovacího laseru

28.10.2021

Údržba laserové čočky popisovacího laseru není náročná. Po pravdě je tak jednoduchá, že se na její údržbu v praxi mnohdy zapomíná dlouhodobě. I přesto však potřebuje laserová čočka alespoň trochu základní péče. Zanedbání údržby v delším časovém horizontu může totiž vést k jejímu nenávratnému poškození.

Jak chránit čočku laserového popisovacího stroje?


Čočka laserového popisovacího stroje je vyrobena z arzeničnanu zinečnatého. Je nevyhnutelné, že prach a stříkající struska poškodí zaostřovací čočku v procesu používání, a čočka hraje velmi důležitou roli v práci laserového popisovacího stroje. Jakmile se čočka poškodí, povede to ke snížení výkonu stroje a snížení jeho přesnosti. Proto je velmi důležité optickou čočku chránit před mechanickým i chemickým poškozením.


Materiálem ochranné čočky je ZnSe (arsenid zinku), který je křehký. Při demontáži a montáži je třeba věnovat zvýšenou pozornost manipulaci s F-Theta laserovou čočkou a dodržovat několik jednoduchých pravidel:

  •  nepoužívat příliš velkou sílu
  • chránit čočku před pádem nebo nárazy na tvrdé předměty ani nenarážet na tvrdé předměty.

Na povrchu laserové čočky je antireflexní vrstva, která je citlivá na znečištění, vysokou vlhkosti, olej a poškrábání; Proto je nutné čočku udržovat pokud možno v suchém čistém prostředí bez mastnoty ve vzduchu. Nikdy se také nedotýkejte skla čočky rukou, protože mastnota z kůže způsobí trvalé poškození povrchu čočky. Bez ohledu na to, jakým způsobem se instaluje optická čočka do vašeho stroje, vždy se dotýkejte pouze neoptického povrchu čočky. jako je například matný okraj hrany desky nebo kovové pouzdro.


Obecně platí, že ochrannou čočku laserového popisovacího stroje je třeba zkontrolovat před použitím stroje a před a po čištění čočky. Protože velikost většiny znečišťujících látek a povrchových vad je poměrně malá, musíme při kontrole čoček často použít zvětšovací zařízení. Kromě zvětšovacího zařízení musíme někdy ozařovat optický povrch poměrně jasným světlem, abychom zvýšili intenzitu zrcadlového odrazu povrchových znečišťujících látek a vad, takže znečišťující látky a vady lze snáze nalézt.

Při čištění ochranné čočky laserového popisovacího zařízení vždy používejte čistý stírací papír a rozpouštědlo pro čištění optických čoček a skel. Zabráníte tím poškození laserové čočky jinými znečišťujícími látkami. Stírací papír musí být navlhčen vhodným rozpouštědlem a nesmí být vysušen. S ohledem na měkkost lze také použít například čistý bavlněný hadřík, vatovou tyčinku neb jemný štěteček.