LASEROVÉ SVAŘOVÁNÍ
Laserové svařování je moderní metoda svařování železných i neželezných kovů. Principem laserového svařování kovů je ohřátí povrchu materiálu laserovým paprskem. Vzniklé teplo je pak vedeno materiálem, který se taví a vyváří tavnou lázeň. Promícháním tavné lázně a jejím následným ztuhnutím dojde ke vzniku svaru. Svařovat je možné konstrukční i nerezovou ocel, hliník a jeho slitiny, měď, titan ale i zlato, stříbro, platinu a další kovy. Hlavní výhodou laserového svařování je vysoká rychlost práce a nízké vnesené teplo, díky tomu nedochází k nežádoucím deformacím materiálu. Laserová svářečka je vhodná i pro automatizaci.
Podle toho, v jakém odvětví se laserové svařování uplatňuje, dělíme svářečky na dva základní typy:
Laserové svářečky pro průmyslové svařování
Laserové svářečky pro průmyslové svařování jsou robustní stroje vhodné pro průmyslovou výrobu s výkonem 1000 - 2000 W. Vyznačují se vysokým výkonem laserového paprsku, který dokáže kvalitně provařit ocel, nerez i hliník v tloušťkách několika milimetrů.
Bodové laserové svářečky se využívají pro opravy a úpravy šperků, často slouží také v elektrotechnických dílnách při výrobě a opravách jemné elektroniky. Bodové laserové svářečky jsou vhodné tam, kde je potřeba precizní svar. Výkonnější bodové laserové svářečky mohou kromě svařování materiál také perforovat. Toho se využívá často při opravách elektroniky nebo šperků.