Jaký zvolit vláknový zdroj pro laserové čištění

07.10.2021

Na trhu je velké množství laserových čisticích strojů s různými specifikacemi laserového zdroje. Správný typ laserového zdroje vám pomůže zvolit dnešní příspěvek.

Vláknové laserové zdroje se v provozu dělí na pulzní laserové zdroje (pulsed laser source) a kontinuální laserové zdroje (continuous wave laser source).

Pulzní laserový zdroj

Pulzní laserový zdroj je takový laserový zdroj, který emituje laserový paprsek v pulzním pracovním režimu. Zjednodušeně to můžeme přirovnat k práci s baterkou. Když sepneme a ihned vypneme spínač, baterka vyšle "světelný impuls". Jednotlivé světelné pulsy následují jeden po druhém. Okamžitý výkon pulzního laserového zdroje je velmi vysoký a jednotlivé pulzy jsou extrémně krátké. To vede k snižování tvorby tepla v místě dopadu paprsku. Této vlastnosti se využívá při laserovém čištění, kdy pulzní laserový paprsek mnohem méně tepelně namáhá čištěný výrobek a nedochází k poškozování jeho povrchu.
Pulzní laserové zdroje se hodí zejména pro čištění kovových povrchů. Pulzní lasery jsou neocenitelné při odstraňování laků, barev, rzi a olejů z kovových povrchů.

Kontinuální laserový zdroj

Kontinuální laserový zdroj emituje laserový paprsek po dlouhou dobu bez přerušení. Výsledkem je tedy nepřerušovaný laserový paprsek. Hlavním rysem kontinuálního laseru je to, že spálí povrch a proto s ním nelze kovy "vybělit". Po vyčištění zůstává na povrchu kovu černý oxidovaný povlak. Z tohoto důvodu se kontinuální lasery využívají hlavně při čištění nekovových předmětů, jako je třeba kámen, fasády a další materiály.

Shrnutí

Pro čištění kovových předmětů je vhodnější využít pulzní laserový zdroj. Pulzní laser je šetrnější k povrchu čištěného výrobku a nepoškozuje jeho povrch. Při práci se na povrchu nevytváří oxidovaný povlak.
Pro čištění nekovových povrchů je vhodné použít kontinuální laserový paprsek (CW laserový zdroj).