Proč je laserové značení tak oblíbené?

17.07.2021

V posledních letech stále roste obliba laserového značení v mnoha oborech. Proč? Důvodem je vyšší flexibilita a rychlost a zároveň nižší provozní náklady ve srovnání s tradičními metodami značení. Kromě toho mají laserové značicí stroje širokou škálu použití. Umožňují značení například elektronických a komunikačních výrobků, leteckých zařízení, různých automobilových dílů, domácích spotřebičů, čipů integrovaných obvodů, počítačových příslušenství, průmyslových ložisek, obalů na potraviny, šperky, tabák, železářské nástroje, formy, dráty a kabely, hodiny a hodinky a mnohé další.


Velkou výhodou laserového značení absence dalších spotřebních materiálů jako jsou barvy, pasty a další aditiva. Laserový stroj k práci potřebuje pouze elektřinu z běžné domovní zásuvky 230 V. Příkon stroje je pak srovnatelný s běžnými domácími spotřebiči. Provozní náklady stroje jsou tedy minimální.

Jaká je životnost laserového zdroje? Zde musíme rozlišovat mezi vláknovými lasery a CO2 lasery. Každý z nich se používá pro jiný typ materiálu. Životnost vláknových laserů se běžně počítá v desítkách tisíc hodin práce bez spotřebního materiálu. Výrobci běžně udávají životnost laserového zdroje 60 - 80 tisíc pracovních hodin. Po porovnání kalendářní rok má zhruba 8.800 hodin. Životnost laserového zdroje by tedy měla dosahovat zhruba 7-9 let nepřetržitého provozu. U CO2 laserů je princip vzniku laserového paprsku jiný. Laserová trubice je naplněna směsí plynů, který se při práci spotřebovává. Pokud dojde ke spotřebování veškerého plynu, je třeba trubici vyměnit nebo znovu naplnit. V případě CO2 laserů je běžná životnost laserové trubice až 10 tisíc hodin práce podle typu trubice.

Na značkovacích laserech lze také realizovat značení "on the fly", tedy "značení letem". V praxi se tohoto typu využívá zejména na výrobních linkách z vysokou kapacitou výroby. Značení probíhá tak, že značený výrobek jede po dopravníkovém pásu a laser ho značí bez nutnosti zastavení dopravníku. To výrazně zvyšuje kapacitu práce.