Proč je ruční laserové svařování tak populární?

12.07.2021

V posledních letech, s rychlým rozvojem zpracovatelského průmyslu, roste také poptávka po zpracování kovů. Svařování je jedním z nejdůležitějších a zároveň časově nejnáročnějších procesů při zpracování. Proto zejména v poslední době není kapacita svařování na trhu dostatečná, ceny rostou a prodlužují se dodací lhůty. Jednoduše řečeno kapacity tradičních metod svařování nejsou schopny uspokojit poptávku výroby. Řešením této situace je ruční laserové svařování kovů.

Lasové svařování
Lasové svařování

Ruční laserové svářečky jsou používány pro svařování plechů, podvozků, nádrží na vodu, rozvodných krabic a skříní, dveřních a okenních výplní, svodidel atd. V některých oblastech již ruční laserové svařování téměř úplně nahradilo tradiční metody. Jaké jsou hlavní důvody velké popularity ručních laserových svařovacích strojů?

 1. Jednoduchost obsluhy
  Laserová svářečka je snadno ovladatelná a nastavování je velmi intuitivní. Zaškolení nové obsluhy laserové svářečky trvá 2 - 3 hodiny.
 2. Rychlost práce
  Vysoká energie kontinuálního laserového paprsku a malý pájecí spoj zrychlují celý  proces svařování. Díky tomu je tepelně postižena menší plocha, svar je tenčí a hladší a tím se snižují i náklady a časová náročnost následného broušení svařence.
 3. Různé svařovací materiály
  Ruční laserový svařovací stroj může svařovat plechy z nerezové oceli, ocelové i pozinkované plechy, hliníkové desky a další běžné kovové materiály.
 4. Malé požadavky na pracoviště
  Ruční laserový svařovací stroj nepotřebuje speciální svařovací pracovní stůl, zařízení zabírá malý prostor a zpracování je flexibilní. Svařovací stroj je vybaven několika metrů dlouhým optickým kabelem mezi laserovým zdojjem a svařovací hlavou. Díky tomu je obsluha stroje vysoce flexibilní.
 5. Dlouhodobý provoz
  Laserová svářečka je vybavena integrovaným vodním chladicím zařízením laserového zdroje s uzavřeným oběhem. díky tomu lze s laserovou svářečkou pracovat nepřetržitě.
 6. Vysoká užitná hodnota
  Ruční laserový svařovací stroj může nejen svařovat, ale také opravovat formy a může provádět jednoduché operace řezání pouhou výměnou laserové trysky. Životnost laserového zdroje může dosáhnout až 30 let.

Rozvoj nové éry podporuje nárůst poptávky a ke splnění těchto požadavků jsou zapotřebí nové procesy a nástroje. Jako nová technologie a nástroj ve svařovacím procesu má ruční laserový svařovací stroj světlou budoucnost. Postupně nahradí svařování obloukem a výrobci kovových svařování jej uvedou jako preferované svařovací zařízení.