Technologie značení skla a keramiky laserem

16.12.2021

V každodenním životě často vidíme na některých skleničkách a šálcích vybroušené krásné ornamenty nebo kresby. Téměř všechny tyto motivy jsou v současné době vyráběny laserem. Je to hlavně proto, že pouze laserový paprsek je dostatečně jemný, aby mohl nakreslit na výrobek i ty nejtenčí linky a tahy. Ručně broušené sklo je samozřejmě jedinečné, ale laserové gravírování je účinnější, přesnější a rychlejší. Zároveň laser méně poškozuje povrch výrobku než ruční broušení.

CO2 laser pro značení skla
CO2 laser pro značení skla

Princip laserového značení skla

Skleněný výrobek se laserovým paprskem dostatečné intenzity okamžitě deformuje. Povrch se taví a částečně i zplynuje. Vše je řízeno počítačem tak, aby bylo dosaženo požadovaného vzoru. Proces laserového gravírování je více než 100x rychlejší než mechanické gravírování. Vzhledem ke směrovosti a monochromatičnosti laserového paprsku může být paprsek zaměřen tak přesně, že stejné přesnosti nelze jinými metodami dosáhnout.

Při laserovém gravírování nemá stroj se sklem žádný mechanický kontakt. Nedochází tak ani k opotřebení nástrojů. Laserový paprsek neovlivňuje vlastnosti skla jinde než v místě opracování. Rychlost laserového zpracování je velmi vysoká. Celý proces laserového gravírování probíhá v setinách sekundy. Během této doby jednoduše není čas na to, aby se teplo rozptýlilo do sousedních oblastí a způsobilo tam nežádoucí deformace skla nebo jeho povrchu. Další výhodou je, že laserové gravírování skla neprodukuje velké znečištění ani odpadní látky, jako je tomu například při pískování nebo chemickém leptání. To přispívá k ochraně životního prostředí.

V současnosti je laserové gravírování skla omezeno pouze na jednoduché značení, jako je například gravírování ochranných známek, nápisů nebo jednoduchých vzorů. Na sklo nelze provádět gravírování složitých vzorů jako jsou například plnobarevné fotografie.

Péče o laserem gravírované skleněné předměty

Po laserovém gravírování zůstávají na povrchu skla drobné, okem neznatelné rýhy. Proto je třeba laserem opracované skleněné výrobky vždy po použití včas vyčistit (umýt), aby nečistoty v těchto rýhách nezatvrdly. Gravírovaný vzor ošetřujte měkkým hadříkem nebo kartáčkem. Po umytí sklo osušte, abyste předešli vzniku skvrn od vody.