V jakých odvětvích a s jakými výhodami lze použít laserové značení?

21.01.2022

V době propojení všech věcí hraje laserová technologie v průmyslové výrobě neotřesitelnou roli. Je známá jako univerzální nástroj pro zpracování materiálů ve 21. století a důležitá součást pokročilých výrobních technologií.


Vzhledem k jedinečným výhodám laserové technologie se používá laserové značení stále častěji. V současné době se používá ve všech průmyslových odvětvích a postupně vytlačuje i tradiční metody značení jako mikroher, tisk o lepicích štítkách ani nemluvě. Mezi odvětví, kde laserové značení ji trvale zakotvilo patří například výroba elektronických cigaret, hardwarové výrobky, lékařské obaly, obaly na víno, stavební keramika, obaly na nápoje, pryžové výrobky, skořepinové štítky, řemeslné dárky, elektronické součástky, kůže, elektronické součástky, integrované obvody (IC), elektrické spotřebiče, komunikace mobilních telefonů, příslušenství nástrojů Grafické a textové značky v mnoha oblastech, jako jsou přesné přístroje, brýle, hodiny, šperky, automobilové díly, plastové klíče, stavební materiály, PVC trubky, lékařské nástroje atd.. Zde všude dokáže zanechat na povrchu výrobku trvalý a neodstranitelný popis, logo, čárový nebo QR kód nebo libovolný popisek.

>> Značicí lasery Riselaser

Ve srovnání s tradiční technologií zpracování má laserové značení nesrovnatelné výhody.

1. Logo se na výrobek tiskne bezkontaktně bez použití jakékoliv řezné síly nebo tlaku. Celý proces má pouze nepatrný tepelný vliv. Výsledný popis je přesný, ostrý a nesmazatelný.

2. Způsob zpracování je flexibilní a splňuje požadavky průmyslové hromadné výroby.

3. Laserové gravírování je jemné, běžná tloušťka jednotlivých čar se počítá v setinách milimetru. Díky tomu dokáže laser vykreslit i jemné motivy bez ztráty kvality a ostrosti výsledného obrazu.

4. Značky a nápisy vytvořené technologií laserového značení je jednoduché vytvořit ale velmi obtížné pozměnit. To je důležité pro ochranu výrobků proti padělání.

5. Kombinace systému laserového zpracování a technologie počítačového numerického řízení může vytvořit účinné automatické zpracovatelské zařízení, které může tisknout všechny druhy slov, symbolů a vzorů. K navrhování vzorů značení a změně obsahu značení lze snadno použít software, aby byly splněny požadavky na vysokou účinnost a rychlé tempo moderní výroby.

6. Laserové zpracování nemá žádný zdroj znečištění a je čistou a neznečišťující technologií zpracování s vysokou ochranou životního prostředí.

7. Laserové značení má na povrchu výrobku velmi dobrou životnost. Je neodstranitelné otěrem ani povětrnostními vlivy. Jedinou cestou k odstranění laserového značení je jejich mechanické odstranění (například vybroušení).